Site icoon OV Nieuws GD

Regionale treinen lijken op batterijen te gaan rijden

Het interieur van een GTW-trein. Foto: Arriva

De regionale treinen in Groningen en Friesland gaan vanaf 2035 waarschijnlijk op stroom rijden, met behulp van accu’s. Deze zogeheten batterijtreinen komen als beste optie uit de bus in een onderzoek dat diverse bij het spoor betrokken partijen hebben laten uitvoeren.

In 2035 gaat een nieuwe concessie van start, waarvoor in 2029 bekend moet worden welke eisen aan de nieuwe vervoerder gesteld gaan worden. Duidelijk is dat rijden op diesel, zoals nu nog het geval is, dan verleden tijd moet zijn. In 2050 moet het gehele Nederlandse spoorvervoer voor reizigers namelijk klimaatneutraal zijn. Regionaal is een soortgelijke ambitie vastgelegd voor 2036.

Een eventueel nieuwe vervoerder (of Arriva mits zij de nieuwe concessie binnenhaalt) zal dan waarschijnlijk moeten kiezen voor treinstellen met accu’s aan boord. Die accu’s kunnen onder korte stukjes bovenleiding opladen, waardoor het niet nodig is een duur elektrificatieproject te starten voor de gehele Noordelijke Nevenlijnen. Die stukken bovenleiding moeten, net als de HSL, 25 kV wisselstroom gaan bieden. Daardoor kunnen de treinen tegelijkertijd rijden en opladen.

De Leeuwarder Courant schrijft vrijdag dat er in Friese gemeenten zorgen bestaan over de capaciteit op het stroomnet en de gevolgen hiervan voor de batterijtreinen. De Friese gedeputeerde denkt dat het op de meeste plekken zal lukken een stroomaansluiting te realiseren. Alleen in Sneek zal dit moeilijk worden. Daarom wil men daar uitwijken naar Workum.

De Noordelijke Nevenlijnen horen bij de laatste langere trajecten waar nog op diesel wordt ‘getreind’. Andere plekken zijn regionale sporen in Overijssel en Gelderland en de Maaslijn in Limburg. Die laatste wordt geëlektrificeerd met bovenleidingen boven het volledige traject.

Mobiele versie afsluiten