De regionale treindiensten in Groningen en Friesland op de Noordelijke Nevenlijnen zullen emissievrij worden, dat is duidelijk. Ook duidelijk is dat over wordt gegaan op elektrisch rijden. Maar hoe dit gebeurt nog niet. In het najaar gaan ProRail, het ministerie en beide provincies beslissen: komt er een bovenleiding of komen er batterijtreinen?

De partijen willen aan de start van de nieuwe concessie op deze lijnen in 2035 direct klaar zijn voor het rijden op elektriciteit. Op dit moment wordt onderzocht welk systeem het best geschikt is voor het spoor in Groningen en Friesland.

Er wordt gekeken naar twee voltages: elektrische- of batterijtreinen op de Nederlandse standaard van 1500 volt en elektrische- of batterijtreinen op 25 kilovolt wisselstroom. Dat laatste systeem heeft mogelijk als voordeel dat er minder onderstations langs het spoor nodig zijn, omdat spanning in dit systeem over grotere afstanden minder snel afneemt dan bij 1500 volt.

Bij batterijtreinen is het voordeel dat niet op de hele lijnen een bovenleiding aanwezig hoeft te zijn. Wanneer deze er is en de trein hier gebruik van kan maken, laden de batterijen in de trein op. Dit systeem bestaat in Nederland nauwelijks, maar valt goed te vergelijken met de nieuwste trolleybussen in Arnhem. Deze laden onder de bestaande bovenleiding in Arnhem bij en rijden vervolgens de regio in op de accu.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *